Madımak Şenliği

Etkinlikler

Madımak Şenliği

  •  10 Mayıs 2022 Salı
  •  59 Görüntüleme
  •  Yazdır

Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından “Madımak Şenliği” düzenlendi. Ziraat Fakültesi bahçesinde gerçekleşen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcılarımız, Rektör danışmanımız, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü, İl Jandarma Komutan Vekili, dekanlarımız, müdürlerimiz ve öğrenciler katıldı.

Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Rüstem Cangi yaptığı açılış konuşmasında, dededen toruna madımak yetiştiriciliği yapan Halil Bayır’a vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür ederek etkinlik sayesinde bilmeyen öğrencilerin madımağı tadacaklarını söyledi.

Madımak yetiştiricisi Halil Bayır yapmış olduğu konuşmada madımak yetiştiriciliğine nasıl başladıklarını anlatarak 1970 yılından beri  madımak yetiştiriciliği yaptıklarını belirtti. Bayır konuşmasında ülkenin tarımsal gelişimi için öğrencilerin tarım eğitimine önem vermeleri gerektiğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu konuşmada yapılan madımak şenliğinin oldukça önemli olduğunu söyleyerek şenliğin ilimiz ve üreticilerimiz açısından hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Bünyamin Şahin yapmış olduğu konuşmada türkülere, şarkılara konu olmuş madımağın bölgede oldukça önemli bir ürün olduğunu ve bu etkinlikle öğrencilerin madımak hakkında bilgi edindiklerini belirtti. Bundan sonra etkinliğin geleneksel hale gelebileceğini ifade eden Rektörümüz madımağın ticari bir ürün haline getirilmesinde emeği olan Halil Bayar’a ve bu konuda bilimsel çalışmalar yapan Ziraat Fakültemize teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar sonrasında etkinliğe katılan personelimiz ve öğrencilerimize madımak, yoğurt ve köy ekmeği ikram edildi.

 
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı 60240 Taşlıçiftlik Yerleşkesi – Tokat/Türkiye Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.